Мистецтво непрямої дії

Михайло Рева, заслужений художник України, скульптор та відомий одесит, говорить, що художники єдині, хто володіє мовою, яка зрозуміла будь-якому громадянину цієї планети. Тому Михайло розпочав пошуки та дослідження, як зафіксувати ті страждання, біль, втрати та переживання, які проживають щодня українці. Як мистецтво бачить зло і як з допомогою мистецтва відобразити, дослідити та розібрати, що таке зло.

«Побєда» в Бучі. Джерело: Михайло Рева

Момент усвідомлення прийшов, коли Михайло тримав в руках уламок ракети, яка летіла на Одесу і в цьому шматку він відчув силу енергії. Енергії, яка створена людиною, щоб вбити людину. Як ця груда металу перетворюється в людський біль та страждання. Енергія ракети, яка направлена на людське тіло, щоб знищити його, знищити долі, домівки та життя.

Михайло зібравши певну кількість уламків, зрозумів, що як скульптор може працювати з енергією війни. І зможе створити скульптури зі свідчень злочину росії проти України. Бо кожен елемент цього уламка — це інструмент вбивства. Михайло поїхав в Бучу на відоме кладовище ракет і зробив там визначне фото, яке також слугувало певним поштовхом до створення скульптур. Це фото автомобіля «Побєда», яку виробили на честь «побєди» в Другій світовій війні в радянському союзі, та яку переїхав російський танк, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення.

Переосмисливши та попрацювавши з уламками у величезній масі, Михайло знайшов необхідну образну мову.

Михайло говорить:

Творець завжди шукає формулу, щоб звернутися до людей. Мій досвід дозволив мені зібрати ці пазли та перетворити знищене та розбите – в мистецтво. Я гадаю, що нашому глядачу і не треба пояснювати ці роботи… Я хотів розробити формулу для європейців, щоб вони побачили то зло, яке дрімало, прокинулось та пішло вбивати. А ми стали щитом

1 вересня 2023 року в Одеському Національному Художньому Музеї відбулось відкриття виставки скульптора Михайла Реви під назвою «Дослідження зла». Після Одеси ця колекція буде представлена в Берліні під патронатом Надзвичайного і Повноважного Посла України в Німеччині Олексія Макеєва.

На відкритті виставки Михайло сказав:

Є різні рівні зла, але зло єдине, яке включає в себе зраду, ненависть. І коли ми кажемо про зло, я, працюючи над цією колекцією, багато думав про це – звідки воно іде… І зрозумів, що воно іде від заздрості, внутрішнього его, яке перестає дарувати любов

Мистецтво непрямої діїМистецтво непрямої діїМистецтво непрямої дії

Також до ідеї цієї виставки зі своїми власними інтерпретаціями, які будуть зібрані у книгу, доєднався Вахтанг Кебуладзе.

Вахтанг – український філософ, публіцист, перекладач, спеціаліст з феноменології, який також пішов шляхом дослідження, а саме звідки це зло, це абсолютне зло, де його джерело. Де воно в історії, релігії, філософії, культурі, літературі, як це зло прийшло на нашу землю так, як його з нашої землі прибрати.

Вахтанг у своїх есеях говорить, що ця жахлива війна проти людства деконструює наше розуміння ідентичності. Розмірковує про два модуси – з одного боку це зухвале імперське привласнення нашого, перетворення розчинення всього в російському. Та з другого – зухвале і цинічне знищення, а такі приклади ми вже маємо у своїй історії – це Розстріляне Відродження. Росія знищує нас не тільки фізично, а й нашу культуру, мову, історичну пам’ять.

Якщо росії легко знищити наші книги, щоденники наших письменників, вбити, закатувати людину, то такі мистецькі проєкти, як скульптури Михайла, знищити не так просто.

Вахтанг пояснює, що скульптури Михайла – це сила нашого спротиву, де ми беремо їх зло та перетравлюємо у своє добро, в нашу культуру, в те якому світі ми хочемо жити. Без них.

Мистецтво непрямої дії

Ніка Вікнянський, одесит, управлінець, волонтер та координатор номінаційного проєкту Історичний центр Одеси, який включили до списку ЮНЕСКО у січні 2023 року, виступив менеджером цього проєкту виставки. Ніка пояснює свою роль так – «Я можу мільйон гривень задонатити на дрони, і це буде лінійна логіка. А якщо мільйон гривень інвестую в мистецтво, то це може перетворитись в мільярд євро у вигляді зброї. Тут ключове – масштаб, що я можу зробити сам, а що разом з Михайлом шляхом мистецького проєкту».

Ніка впевнений, що ці скульптури – потужний інструмент впливу, який використовуватимуть дипломати. На момент відкриття виставки в Одесі, одна зі скульптур Михайла вже перебувала на території резиденції Надзвичайного і Повноважного Посла України в Німеччині. І це вже працює, бо один із СЕО оборонного концерну в Німеччині виявив бажання придбати цю скульптуру для того, щоб це мистецтво вплинуло на німецьку владу в наданні зброї Україні.

Основою проєкту є нелінійна логіка озброєння України, яка потужною силою мистецтва потрапляє прямо в серце. Михайло Рева зі скульптурою «Рускій мір». Джерело: сторінка Михайла Реви у Facebook.

Готуючи та організовуючи передпоказ виставки «Дослідження зла» для німецьких інтелектуалів та бізнесменів, які будуть запрошені до резиденції посла України в Німеччині, Ніка готується звертатися до них з новим раундом інвестицій для проєкту:

Людина – це не раціональна істота. Звертатися до неї мовою цифр та раціональних аргументів – дуже важко. Тому моя стратегія полягає, перш за все, у створенні емоційної реакції, а потім вже можна аргументувати фактами.

До цього часу всі серйозні якісні стрибки допомоги Україні були після жахливих подій, які і створювали подібні емоційні прив’язки: Буча-артилерія, Харків-Хаймарс, Херсон-танки. Єдиний виняток – ухвалення рішення по літаках. Я знаю, що нас підтримують, але цієї підтримки недостатньо. Тому я вирішив допомогти нашим перемовникам отримати нові емоційні аргументи. До речі, вони можуть навіть не здогадуватися про це, але для мене важливо, щоб виставки потрапили у серця європейців. В Берліні ми плануємо залучити від 0,5 до 0,8 млн євро для масштабування виставки на Францію та інші країни Євросоюзу