Світлана Стреляна
Розділення на «чоловічі» та «жіночі» професії глибоко вкорінене у нашому суспільстві. Проте час, обставини та люди вносять свої корективи. Саме такою людиною є Світлана Стреляна – директорка з розвитку та співвласниця логістичного оператора рефрижераторних перевезень ТДВ «АТП-16363». У суто чоловічому бізнесі вантажних перевезень, компанія Світлани має жінок-засновниць та 30% працівниць.
Через війну в Україні, мобілізацію та демографічні зміни, важливо інтегрувати жінок у нові сфери самореалізації та розмити межі між «чоловічими» та «жіночими» професіями. Компанія Світлани Стреляної вже точково працює над цим завданням і впроваджує ініціативу «Жінка за кермом вантажівки».
Компанія ТДВ «АТП-16363» була заснована 1984 році у Харкові, а її директором став Михайло Стреляний. Після розпаду СРСР компанія трансформувалася у відкрите акціонерне товариство й першим її успіхом стала співпраця з Роганським пивзаводом, а згодом і з компанією «Вольво Україна».
Економічна криза 1998 року змусила бізнес шукати нові шляхи сталого розвитку. В результаті ефективної роботи компанії та її надійна репутація дозволили залучити нового стратегічного клієнта, компанію «Філіп Морріс Україна».
У 2006 році директор ТДВ «АТП-16363» приймає ключове стратегічне рішення – призначити свою доньку Світлану Стреляну Головою Правління компанії, реалізувавши таким чином задум створення сімейного бізнесу.
Криза 2008 року спонукала компанію до нового стратегічного рішення – сфокусувати бізнес на вільній ніші – холодній логістиці та розгалуження клієнтського портфеля («Лакталіс», «Вімм-Білль-Данн», «Сандора» та «PepsiCo Україна»).
Після смерті Михайла Стреляного у 2018 році 40% бізнесу переходить до Світлани, яка розпочинає стратегію трансформації бізнесу з сімейного менеджменту у професійний.
Працюючи у «не жіночому» бізнесі, Світлана Стреляна завжди відчувала патріархальний тиск. Ідея жінки-лідерки, жінки-особистості зароджувалася з побутової дійсності ще в дев’яностих роках. Починаючи з неадекватного сприйняття молодої жінки за кермом автівки до темношкірої жінки, що водить рожеву вантажівку в США, як візуальний образ втілення ідеї свободи бути різною. Свободи втілити свою мрію без жодних стереотипів та обмежень.
У 2023 році, досліджуючи демографію України, Світлана дійшла висновку, що у суспільства немає іншого виходу, ніж шукати зміни парадигми, чим може займатися жінка. Поточний прогноз інституту демографії зазначає, що від 40% до 60% українських шістнадцятирічних хлопців не доживуть до пенсійного віку.
Разом з тим, в Україні через війну та мобілізацію все більше жінок йде у «чоловічі» професії. За даними Державної служби зайнятості найбільше труднощів з підбором працівників на роботу у 2023 році виникло саме через дефіцит кадрів та мобілізацію.
Інфографіка: dcz.gov.ua
Також на ринок праці вплинула міграція тих чоловіків, хто зміг виїхати з України й не повернулися, та ті чоловіки, які опинився в окупації.
В Державній службі зайнятості відмічають, що все важче стає «закрити» вакансії за професіями, на які раніше більше йшли чоловіки. Серед них будівельники, водії, електрогазозварники, слюсарі, електромонтери.
Наразі Світлана досліджує проблему і тих, хто з нею працює, а також запит суспільства на жінок у «чоловічих» професіях. Поточний рівень роботи з запитом відбувається на рівні точкових ініціатив та рішень. З’являється реклама про відкритість нетипових вакансій для жінок, публікуються поодинокі кейси жінок, які вже працюють у «чоловічих» професіях.
За словами Світлани, правильний шлях полягає у створенні системи та подоланні спротиву наявних елементів системи, що забезпечує масове залучення жінок у нові сфери самореалізації.
Розвиваючи ідею та способи її втілення виникає розуміння, що проблема існує під впливом чотирьох надсистем:
Прикладом розв’язання проблеми є створена компанією Світлани школа «Донавчання водіїв». Вона дозволяє потенційним водіям, не залежно від їхньої статі, отримати практичні навички водіння вантажними авто та відчути себе в професії у тестовому відрядженні в парі з професійними водіями.
Сьогодні для навчання українських жінок професії водія вантажівки існує єдина ініціатива від шведського фонду Re-skilling. Проєкт забезпечив безоплатне навчання вже 40 жінок.
Можна виділити три основні групи жінок, які шукають можливості опанувати професію водія вантажівки:
Враховуючи ринкові заробітки водіїв вантажівок, професія є гарним соціальним ліфтом для жінок. Однак ідея не буде розвиватися без швидкого входу в професію.
Ініціатива «Жінка за кермом вантажівки» може отримати життя за умови розв’язання наступних проблем: